Cricova - oáza šumivých vín a ohromné sklepy

Vinařství Cricova: Tajná oáza šumivých vín a ohromné sklepy

Moldavská republika, malá země východně od Evropy, je často považována za skrytý poklad vinařského světa. Její zeměpisná poloha ji přímo předurčuje pro pěstování vína. Vždyť produkční plochy vinic se nachází z pohledu zemské šířky ve stejné oblasti, kterou ve Francii vymezují oblasti Champagne na severu a Bordeaux na jihu.

Jedno z nejvýznamnějších vinařství v této oblasti, Vinařství Cricova, je známé nejen svými vynikajícími šumivými víny, ale také svými impozantními sklepy, které směle konkurují legendárním podzemním komplexům v Bordeaux.,

Historie a tradice

Vinařství Cricova má bohatou historii navazující na tradici pěstování a zpracování révy v této oblasti sahající až do 15. století. Samotné vinařství, tak jak ho dnes známe bylo založeno v roce 1952, kdy byly pro jeho potřeby uvolněny rozsáhlé prostory důlních štol, které vznikly při lámání vápence pro poválečnou stavební obnovu blízkého hlavního města Kišiněvu.

Šumivá vína: Královská kategorie

Pokud jde o šumivá vína, Vinařství Cricova se pyšní širokou škálou produktů, které si získaly uznání jak na domácím, tak na mezinárodním trhu. Nejvíce se proslavilo svými šumivými víny, která se vyrábějí tradiční, takzvanou francouzskou metodou druhotného kvašení v lahvi z klasických odrůd Chardonnay - víno Blanc de Blancs a Pinot Noir  - víno Blanc de Noirs. Tato vína procházejí druhotnou fermentací v láhvi a následným ležením na kalech minimálně 18 měsíců, což jim dává jemnou perlivost a bohatou chuť. Návštěvníci mohou ochutnat kvalitní vína z řady Cuvee Prestige, které patří mezi nejoblíbenější produkty vinařství. Velmi oblíbenou kategoríí jsou však i lehčí, svěží šumivá vína z řady Crisecco, která se inspirovala velmi populárním šumivým Proseceem. Motoda charmat - druhodné kvašení v nerezových tancích a pouze krátké ležení na kalech je zárukou jemného perlení, krásné ovocité chuti a nekončné zábavy. 

Sklepy jako podzemní království

Největší pokladem Vinařství Cricova jsou jeho ohromné sklepy, které jsou umístěny hluboko pod zemí. Tato podzemní síť sklepů byla vytvořena přirozeně během tisíců let a nyní slouží jako skvostný úložný prostor pro vína. Rozkládá se na ploše více než 120 km a dosahuje hloubky až 100 metrů pod povrchem.

Návštěvníci mají možnost prozkoumat část těchto sklepů během fascinující prohlídky, která zahrnuje i ochutnávku některých z nejlepších vín Vinařství Cricova. Během prohlídky se dozvíte o procesu výroby vína, historii místa a jeho významu pro moldavskou kulturu.

Návštěva Vinařství Cricova

Pokud plánujete návštěvu Moldavské republiky a máte zájem o víno, Vinařství Cricova by mělo být na vašem seznamu. Je to místo, kde se historie a tradice vinařství střetávají s moderním uměním výroby vína. Ochutnávka šumivých vín a prohlídka těchto ohromných sklepů vám zanechají nezapomenutelný zážitek.

Vinařství Cricova je jedním z pokladů moldavského vinařství a nyní je čas ho objevit a ochutnat jeho výjimečná vína. Budete ohromeni krásou a jedinečností tohoto místa, které propojuje tradici s moderností a nabízí vám náhled do světa výroby vína, který se nachází hluboko pod povrchem Moldavské republiky.