Novinky

Zvýhodněná nabídka pro ČSOB, klienty i zaměstnance

Dobrý den,

přinášíme Vám exkluzivní nabídku pro zaměstnance a klienty ČSOB, a.s.

Klienti skupiny ČSOB, a.s., kteří používají platební kartu této instituce a zároveň jsou registrování v programu Svět odměn mohou čerpat slevu na nákup na www.noravank.cz.

Nabídka je připravena i pro všechny zaměstnance ČSOB, kteří v rámci svého programu zaměstnaneckých benefitů, mohou čerpat zajímavou slevu na nákupy u nás. 

Zveme Vás k výhodnému nákupu našich vín. Udělejte radost sobě a svým blízkým. 

Vinobraní - jedeme za vámi

Vinobraní - nejkrásnější oslavy všech milovníků vína!

 

A je to tůůůůůů. Tak jako každý rok i letos patří babí léto vinobraním a Noravank vyráží za Vámi. Moc se těšíme na skvělou atmosféru, koncerty a dobrou náladu kterou společně zažijeme. Vinobrání je pro nás o spoustě plánování, opakovaném nakládání a vykládání zásob a inventáře. Doplňování vína, ledu a skleniček. Ale hlavně o lidech a společných zážitcích. O rychlém představení našich vín i o dlouhých dialozích o našich výpravách za nimi. 
Vinobraní je prostě o setkávání. Pojďte se s námi potkat. Těšíme se na vás ně těchto místech:

27.8.2022, sobota - Multikulturní festival Barevná devítka. V parku Podviní, Praha - Vysočany, od 12:00 do 22:00 - bohatý multikulti program, spousta krajových dobrot a vína.

 2.9.2022, pátek - 12. slavnosti vína a burčáku v Ústí nad Labem. Od 10:00 do 21:00 na Lidickém náměstí. 

9.-10.9.2022, pátek - sobota - Vinohradské vinobraní na náměstí Jiřího z Poděbrad, Praha - Vinohrady, pátek 14:00 - 21:00, sobot 10:00 - 21:00. Toto je naše srdeční záležitost. Na tomto místě jsem byli na vinobraní vůbec poprvé a od té doby to tam máme moc rádi.

10.9.2022, sobota - Roudnické vinobraní 2022, Roudnice nad Labem v zámeckém areálu, od 10:30 do 24:00. Program plný hudebních pecek a k tomu výstava automobilových veteránů.

16.-18.9.2022, pátek, sobota, neděle - 83. ročník Mělnického vinobraní, Mělník - Mírové náměstí a přilehlé okolí, pátek 14:00 - 24:00, sobota 10:00-24:00, neděle 10:00-17:00. Toto je vinobraní, které má zcela neoddiskutovatelnou tradici. Pokud máte jenom trochu času, tak sem určitě vyrazte. 

17.9.2022, sobota - Litoměřické vinobraní, Litoměřice - 7 hudebních a divadelních scén po celém městě. Náš stánek na Mírovém náměstí a samozřejmě otevřená vinotéka v Mostecké ulici. Těšíme se na domácí i hosty.

24.9.2022, sobota - Svatováclavské vinobraní, Kadaň - tečka za letošním putováním po oslavách vinobraní nás čeká v klášterní zahradě v Kadani.

Sedm krásných akcí pro milovníky vína, hudby a divadla. Krásné oslavy na počest práce vinařů a jejich lásky k vínu. Těšíme se na vás na některé akci. Hledejte náš stánek ve kterém vám k ochutnání přivezeme vína z kolébky vinařství Arméni, Gruzie a velmi pokrokové Moldávie. 

vinobraní

 

 

 

 

Jak jsme bojovali o Purcari

Bylo, nebylo...

Za devatero horami, a devatero řekami. Po ujetí více než 1800 km jsme v roce 2015 poprvé dorazili spolu s výpravou Okresní hospodářské komory  Ústí nad Labem do vesnice Purcari, ležící na hranicích Moldávie a Ukrajiny. Tenkrát jsme poprvé ochutnali vína z produkce vinařství a musím říct, že zaujala a pár lahví se s námi vezlo i domů.

Další návštěva se nám podařila v roce 2017, kdy jsme již cíleně zajeli do této oblasti Moldávie, užili jsme si krásnou ochutnávku a nakoupili zas něco málo domů. Tenkrát jsme již začali s přemlouváním přátel a známých, aby začali vína z této oblasti dovážet k nám do Čech, protože, cesta za nimi do Moldávie je poněkud nepraktická, dlouhá a úmorná a tato vína se v Čechách nedala v té době nikde koupit. No nepodařilo se, nikoho jsme nepřemluvili.

V roce 2019 už ale začal boj o tento poklad. V tomto roce jsme se rozhodli, že ke všem našim činnostem přidáme i dovoz vín z Moldávie a vybudujeme v Litoměřicích důstojné místo pro jejich prezentaci. V březnu 2019 jsme odfrčeli na výstavu Prowein v Düsseldorfu a jednali mimo jiné i se zástupci Chateau Purcari a představili jsme jim náš zájem stát se jejich oficiálním distributorem v České republice. Noooo  hezky si nás vyslechli, popřáli nám mnoho úspěchu v businessu a řekli, že se s námi rádi někdy potkají a pohovoří o možné spolupráci.   Aháá  oni z toho nejsou asi tak nadšení jako my?

No nevadí, v červnu jsme se jim do zámku vypravili znovu. Výprava plná optimismu, dalo by se říct, zalitá sluncem a vůni květin. V překladu - posledních několik kilometrů si nás navigace navedla polní cestou přes slunečnicové pole. Říkali jsme si, to prostě musí vyjít, když je začátek poněkud komplikovaný. Nacpali jsme se k nim ve třech. Martin, Richard a naše nová posila Ivanka. Krásna prohlídka zámku, vinic, výrobních prostorů, starého křížového sklepu, nových sklepů a profesionální, degustace následovaná příjemnou večeří v Chateau. Všechno vypadalo slibně. Naše hostitelka Nataila Vangheli - exportní manažerka pro západní trhy - se nám intenzivně věnovala. Popisovala, odpovídala na naše otázky, hodně se ptala sama. Pocit jako u zkoušky. A také to zkouška byla - známka? Nedostatečný. Hodně štěstí, ať se Vám daří a těšíme se na setkání zas někdy příště. Víte jsme starý dům, vybíráme si své spolupracovníky a vy zatím v tomto oboru pouze začínáte. 

No tak jo, tak my tedy začneme bez Chateau Purcari. V září 2019 jsme otevřeli vinotéku a začali s velko i maloobchodem s víny z Arménie, Gruzie a Moldávie. 

Jak si všichni pamatujeme rok 2019 byl skvělý. Všechno fungovalo. Česká republika na vrcholu ekonomického cyklu. Narodil se nám Adam. Prostě samé radosti. No a v březnu 2020 přišel Covid a první Lock down, pak druhý, třetí -- n-tý. A bylo jaro 2022, svět se rozhodl, že Covid už řešit nebudeme, za to se začalo řešit kdo má většího .... - Začala válka na Ukrajině. 

Z našeho pohledu ale bylo důležité, že po 3 letech se znovu chystala výstava Prowein v Düsseldorfu a my jsme tam nemohli chybět. Měli jsem za sebou již přes 2 roky prodeje vína, byli jsme schopni ukázat čísla a stále jsme měli chuť na Purcari. Domluvili jsme si termín návštěvy a vyrazili směr dočasná Mekka vinařského světa

Natalia na nás čekala. Zase se hodně ptala. Sama toho moc neříkala - jo a ochutnali jsme jeden vzorek vína :-). Byli jsme z toho trochu tumpachoví. Po hodině povídání rozhod s tím, že to celé promyslí, probere se šéfem a uvidíme.   Tak sakra, kde je moje kouzlo osobnosti? Výstavu jsme si užili, ale co se týká Purcari, tak tam jsme si ničím jistí nebyli.

Vrátili jsme se domů a za týden telefonát. Volal velvyslanec Moldávie v ČR. Náhoda? Jeho excelence nám sdělila, že si všimli, že dovážíme do ČR vína z Moldávie, že je tu i prodáváme a že když máme takový hezký společný zájem, že by se rád přijel podívat. Vaše excelence vítejte v královských Litoměřicích, centru Nejsevernější vinařské oblasti v ČR. Příjemné povídání. Čas utekl rychle, udělali jsme si společnou fotku a slíbili jsme si, že zůstaneme v kontaktu. Purcari dál mlčí.

Po měsíci jsem to nevydržel a volám Natálii. Je tajemná, ale veselá. A pak přišel e-mail. Schvalujeme Vás pro naše zastoupení v České republice. HURRRRRÁÁÁÁÁ.

Dočetli jste to až sem? Dík. Máte výdrž. Tak se koukněte třebas i na přehled vín Chateau Purcari, která nabízíme. Pokud budete chtít objednejte si na ochutnání. Uděláte nám radost a my se budeme moct pochlubit Natalii, jak nám ten prodej jde. Nezapomeňte při tom využít slevový kód NORAVANK100. Odečteme Vám 100 Kč z ceny objednávky.

A jestli se chcete kouknout na nějaké fotky z našeho boje o Purcari - tak tady.

 

 

 

Představujeme Domeniile Davidescu

Stejně jako kořeny mohutného dubu vrůstají hluboko do země aby vytvořily pevné spojení s místem, tak i rodina Davidescu zasvětila celé generace své vášni pro vinařství a vytvořila ta nejlepší vína s osobitým charakterem.

Domeniile Davidescu - mistrovské dílo, inspirované tradicí!

Láska k nejlepším moldavských vínům a půdě začala u Ilie Davidesca, na kterého dodnes vzpomínají jeho potomci jako na dědečka Eliáše. Byl to poctivý řemeslný vinař a včelař a i dnes po mnoha letech, zůstává dědeček Eliáš v paměti místních obyvatel z Chiselia Mare, jako činorodý, horlivý, neúnavný a přátelský kamarád. 

Ve své práci byl podporován manželkou Parascovií, učitelkou na místní základní škole. Společně pracovali pro blaho své rodiny a starali se o 18 hektarů vinné révy a jejich odkaž žije dodnes. Původní vinice jsou stále součástí nového vinařství, stejně jako sklep, kde dědeček Eliáš vyráběl svá vína.

Toto mistrovství převzal syn Vladimir Davidescu a vnoučata Adrian a Elena, kteří s plným nasazením a vytrvalostí pokračují v díle svého dědečka. Vytvářejí bezvadná vína. Nejlepší moldavská vína, která připomínají slávu předků a sladkost medu v každé kapce. 

Vinice

Vína pocházejí z oblasti Valul lui Traian, Trajánův val,  - regionu s chráněným zeměpisným označením původu, který se nachází v jižní části Moldavska. Konkrétně na svazích v okolí řeky Prut, mikroklimatické oblasti Alexandru Ioan Cuza.

Podnebí oblasti je mírné, kontinentální, s vlivy z Černého moře. Půdy jsou z větší části zařazeny do III. pedoklimatické zóny s nedostatečnou vlhkostí. Roční srážky se pohybují od 450 do 550 mm a je zde 310-320 slunečních dní za rok. Teplé teploty jsou vyváženy černomořskými vánky a chladivým efektem lesů Tigheciului. Region má členitý charakter s hlubokými říčními údolími a svahy různé strmosti. Nadmořská výška se pohybuje od 5 do 311 mnm. Půdy jsou převážně velmi černé černozemě (Mollisols) vulkanického původu.

 Výroba vína

Ručně sbírané hrozny do malých přepravek jsou předávány k manuálnímu třídění a i následně velmi jemně zpracovávány. Pneumatické lisy, řízené kvašení, klasické vinařské postupy s důrazem na inovace. Nezastupitelnou roli při zdokonalování chuťové kvality vín hraje zrání v dubových sudech. V Domeniile Davidescu vybrali francouzské dubové sudy Seguin Moreau, Frenesit, Mercier a Tonnelerie Nadalie, které dodávají vínům sametové třísloviny a výrazné aroma. Při stáčení na plně automatické stáčecí lince italské společnosti Bertolaso je používána dusíková atmosféra k vyloučení oxidace ve skle. Mistrovské moderní dílo inspirované tradicí.

 Naše nabídka

Z nabídky vinařství Domeniile Davidescu jsme pro začátek vybrali 3 skvělé zástupce oceněné zlatou medailí na prestižních jarních výstavách v letošním roce.

Bílé víno reprezentuje cuveé - Viorica & Pinot Grigio 2021, Berlin Wine Trophy 2022 GOLD Medal

Rosé - Sorginte Merlot 2021, Berlin Wine Trophy 2022 GOLD Medal 

Červené cuveé - Rara Neagra & Saperavi 2019. Mondus vini 2022 GOLD Medal

Cricova: Umění moldavského sektu

Protože víme, že se spokojíte jen s tím nejlepším, servírujeme vám exkluzivní šumivá vína ze srdce východoevropské Moldávie. Slyšeli jste o sektech Cricova?

Proč šumivé víno Cricova?

Vinné sklepy Cricova jsou naprosto unikátním místem v srdci Moldavské republiky. Jednotlivé historické souvislosti a kulturní dědictví dělají z tohoto vinařství bez okolků krále moldavského vína. Toto výjimečné vinařství produkuje ročně miliony lahví tichého i šumivého vína a právem se stalo i objektem kulturního dědictví Moldávie.

Unikátem zdejší produkce je šumivé červené víno vyráběné klasickou metodou druhotného kvašení v lahvi během svého několikaletého skladování. Dominantou vinařství Cricova je světové prvenství ve velikosti podzemních sklepů na šumivá vína. Tyto impozantní sklepy mají délku více než 120 kilometrů!

Když bublinky, tak Cricova z vinotéky Noravank!

Na přiťuknutí stojí dozajista Cuvée Prestige, sekt vyrobený z hroznu Rulandy modré za použití tradiční francouzské metody druhotného kvašení v lahvi. Zrání na lahvi trvající 5 let dává vyniknout jemnému perlení a delikátní chuti s tóny jablek, hrušek a broskví. Dalším výjimečným kouskem je Alb de Onitcani, jemné šumivé víno s bouřlivým perlením, které se vyrábí z novošlechtěné moldavské odrůdy. Tento sekt má příjemnou zlatavou barvu, ve vůni lze cítit lipový květ a čerstvě posekaná tráva. V dochuti tohoto sektu pocítíte mírně ovocné tóny s jemnými květinovými akcenty. Alb de Onitcani působí svěžím, lehkým a přitažlivým dojmem. Přesně tak, jak by to u sektu mělo být. Na zdraví!

Jak si nejlépe vychutnat sekt Cricova?

Sekty z vinných sklepů Cricova se hodí pro výjimečné okamžiky. Takže vlastně pro každý úspěšný den. Otevřete si svůj moldavský sekt při víkendovém posezení s přáteli, na pracovním večírku, jako přípitek během svatby anebo navštivte naší vinárnu Noravank v srdci vinařských Litoměřic. Šumivá vína Cricova oceníte nejen jako intimní aperitiv při romantické večeři se svou drahou polovičkou, ale i v rámci společenských večírků a firemních oslav. Prémiové bílé a červené sekty Cricova, nebo jejich kultivovaná cuvée, udávají neomezené možnosti ve využití tohoto autentického zahraničního šumivého vína.

Elegantně i odvážně! Vychutnejte si moldavské sekty Cricova, které nejsou úplně obvyklé, ale jsou rozhodně zajímavé.
Těšíme se na setkání, váš Noravank - Vína plná slunce

Navštívili jsme Prowein 2022

Ve dnech 15. - 17. 5.2022 jsme navštívili největší oborový veletrh vína Prowein 2022 v německém Dusseldorfu 

PROWEIN 2022

Letošní ročník výstavy byl netrpělivě očekáván po tří leté přestávce způsobené pandemií Covid 19 a všichni vystavovatelé i návštěvníci do poslední chvíle doufali, že se konečně znovu uskuteční. I z tohoto důvodu se tradiční březnový termín posunul až na polovinu května, vyplatilo se a výstava se mohla uskutečnit.

Letošního ročníku se zúčastnilo:

5.700 vystavovatelů ze 62 zemí, 

a více než 38.000 profesních návštěvníků z 145 krajin, reprezentujících importéry, velkoobchodníky, hoteliéry, restauratéry a specializované prodejce vín.

Výstava se uskutečnila ve 13 výstavních halách s celkovou plochou více než 163.000 m2.

Počet profesních návštěvníků výstavy však byl o více než polovinu  nižší, což však pro nás bylo značnou výhodou a mohli jsme si dopřát výstavu bez tlačení v davu a užít si degustace a rozhovory s našimi vinaři ve větším klidu a příjemné atmosféře, jak dokládají i přiložené fotografie. 

Ochutnali jsme mnoho skvělých vín a již se moc těšíme, až je představíme i Vám.

 Bavte se a vychutnávejte, váš Noravank - vína plná slunce.

Přivítejte jaro růžovými víny!

Čím lépe uvítat tyto jarní slunné dny, než osvěžujícím a vůní neodolatelným růžovým vínem? Zabředněte společně s námi do tajů růžových vín a zjistěte, jaká Rosé pro vás máme nachystána. Jdeme na ně!

Jak se vyrábí růžové víno?

Růžová vína jsou v posledních letech zcela jasným trendem v celoroční konzumaci. Jedná se o skvěle pitelné, barvou atraktivní a svěží chutí vinný grál mezi vinaři v Čechách i v zahraničí. I přesto, že jeho výroba má ve světě své specifické postupy a vyrobit slušné růžové víno není vůbec jednoduché, lze postup výroby popsat zcela jednoduše. Základem každého vína jsou hrozny a u výroby růžového vína se používají ty z modrých odrůd. Výroba pak probíhá podobně jako u červených vín, jen macerace neboli kvašení trvá kratší dobu, řádově několik hodin. Ne nadarmo se ve vinařském světě říká, že růžové víno se narodí jako červené, ale dospívá už jako víno bílé.

Noravank: V kurzu je růžová

Naše vinotéka Noravank vám nabízí zahraniční růžová vína z úrodných oblastí Arménie, Gruzie a Moldávie. Všechna naše Rosé si nepochybně najdou místo ve vašem srdci. Ať už to bude arménské cuvée pro svou zářivě růžovou barvu a vůni tropického ovoce, anebo gruzínské růžové Saperavi, jehož aroma malin a třešní se dokonale pojí s jeho příjemnou tříslovinou. Třetím v naší rodině růžových vín je oblíbený moldavský růžový Cabernet Sauvignon s výraznými tóny jahod a grapefruitů, které vás lehkou chutí vtáhnou do té pravé atmosféry Moldávie.

Růžová cesta ke gastronomickému orgasmu

Růžová vína se v očích someliérů stala jedinečnou kategorií, proto ke každé odrůdě, vzhledem k celkové cukernatosti růžového vína, přistupují zcela specificky. K arménské růžové směsi Areni a Kakhet můžeme doporučit lehké předkrmy nebo ovocné saláty. K příjemné tříslovině gruzínského růžového Saperavi je ideálním partnerem jakékoliv tropické ovoce či dezerty. Zbytková sladkost moldavského růžového Cabernetu přiřazuje k tomuto vínu jako ideální pár grilované ryby, anebo mořské plody.

Své růžové víno si můžete zakoupit na e-shopu, anebo navštivte naši vinárnu v centru Litoměřic. A co teprve naše šumivá růžová vína? Bouřlivý Souvage nebo zcela výjimečný Arménský Charmat Takar Extra brut z hroznů Areni. Poznejte je blíže, přečtěte si o nich více u nás na webu, přijďte si o nich popovídat s námi ve vinotéce, nebo si je objednejte domů ke svému jarnímu stolu.

4x Zlatá z Vinařských Litoměřic 2022

Vinařská turistika je v jarním rozkvětu a vy přemýšlíte, kam vyrazit za dobrým vínem? Přijďte okoštovat naše arménská, gruzínská a moldavská vína na letošní Vinařské Litoměřice. My tam budeme!

Vinařské Litoměřice 2022

Každoročně konaná akce, Vinařské Litoměřice, která je mnohými považována za největší výstavu s vinařskou tématikou v ČR, se po roční odmlce opět vrací na místo činu. V pátek 22. 4. a v sobotu 23. 4. 2022 otevře litoměřické Kulturní centrum své brány a přivítá vinaře, someliéry a další přátele kvalitního vína z Čech, Moravy i zahraničí. Byl by hřích chybět na takové akci? Rozhodně ano!

A proto navštivte jubilejní 20. ročník Vinařských Litoměřic a nenechte si ujít i naši vinotéku Noravank, která vám nabídne vinný košt Arménie, Gruzie a Moldávie u jednoho stolu.

Naše úspěšná vína na Vinařských Litoměřicích

Přijďte je ochutnat i vy! Na přední pozice se řadí Areni Noir Reserve, naše letitá chlouba a arménské červené víno, které rozmazlí všechny vaše smysly. Ochutnat budete moci i arménské víno Takar Kangun nebo moldavská červená vína Feteasca Neagra a Pastoral, která vás vystřelí až k degustačnímu nebi. Všechna tato uvedená vína, která jsou pro svou zemi původu a jedinečné zrající procesy velmi originální, získala od hodnotící komise letošního ročníku Vinařských Litoměřic zlaté medaile! Zvýhodněnou sadu oceněných vín můžete zakoupit zde.

Noravank v srdci Litoměřic

Svět je plný dobrot, které se vyplatí objevovat a ochutnávat. A pokud vám časový harmonogram nedovolí zavítat na sváteční degustaci Vinařských Litoměřic, stavte se v naší vinotéce Noravank v historickém centru královského města Litoměřic. Svou sklenku vína si tak můžete vychutnat v jedinečných prostorech s atmosférou barokního nádvoří, nebo v původně gotických sklepech a ochutnejte i naše sladké či slané pochoutky, které se s našimi zahraničními víny skvěle párují. Věděli jste, že východoevropská kuchyně dokáže zázraky?

Bavte se a vychutnávejte, váš Noravank