Novinky

Slavnostní uvedení hry SIBIŘSKÉ SPISY

O víkendu jsme se zúčastnili slavnostního uvedení hry SIBIŘSKÉ SPISY v Divadle pod Palmovkou. Bylo nám ctí zde zastupovat vinařství Purcari Wines a jejich vynikající vína.

 

Cricova - oáza šumivých vín a ohromné sklepy

Vinařství Cricova: Tajná oáza šumivých vín a ohromné sklepy

Moldavská republika, malá země východně od Evropy, je často považována za skrytý poklad vinařského světa. Její zeměpisná poloha ji přímo předurčuje pro pěstování vína. Vždyť produkční plochy vinic se nachází z pohledu zemské šířky ve stejné oblasti, kterou ve Francii vymezují oblasti Champagne na severu a Bordeaux na jihu.

Jedno z nejvýznamnějších vinařství v této oblasti, Vinařství Cricova, je známé nejen svými vynikajícími šumivými víny, ale také svými impozantními sklepy, které směle konkurují legendárním podzemním komplexům v Bordeaux.,

Historie a tradice

Vinařství Cricova má bohatou historii navazující na tradici pěstování a zpracování révy v této oblasti sahající až do 15. století. Samotné vinařství, tak jak ho dnes známe bylo založeno v roce 1952, kdy byly pro jeho potřeby uvolněny rozsáhlé prostory důlních štol, které vznikly při lámání vápence pro poválečnou stavební obnovu blízkého hlavního města Kišiněvu.

Šumivá vína: Královská kategorie

Pokud jde o šumivá vína, Vinařství Cricova se pyšní širokou škálou produktů, které si získaly uznání jak na domácím, tak na mezinárodním trhu. Nejvíce se proslavilo svými šumivými víny, která se vyrábějí tradiční, takzvanou francouzskou metodou druhotného kvašení v lahvi z klasických odrůd Chardonnay - víno Blanc de Blancs a Pinot Noir  - víno Blanc de Noirs. Tato vína procházejí druhotnou fermentací v láhvi a následným ležením na kalech minimálně 18 měsíců, což jim dává jemnou perlivost a bohatou chuť. Návštěvníci mohou ochutnat kvalitní vína z řady Cuvee Prestige, které patří mezi nejoblíbenější produkty vinařství. Velmi oblíbenou kategoríí jsou však i lehčí, svěží šumivá vína z řady Crisecco, která se inspirovala velmi populárním šumivým Proseceem. Motoda charmat - druhodné kvašení v nerezových tancích a pouze krátké ležení na kalech je zárukou jemného perlení, krásné ovocité chuti a nekončné zábavy. 

Sklepy jako podzemní království

Největší pokladem Vinařství Cricova jsou jeho ohromné sklepy, které jsou umístěny hluboko pod zemí. Tato podzemní síť sklepů byla vytvořena přirozeně během tisíců let a nyní slouží jako skvostný úložný prostor pro vína. Rozkládá se na ploše více než 120 km a dosahuje hloubky až 100 metrů pod povrchem.

Návštěvníci mají možnost prozkoumat část těchto sklepů během fascinující prohlídky, která zahrnuje i ochutnávku některých z nejlepších vín Vinařství Cricova. Během prohlídky se dozvíte o procesu výroby vína, historii místa a jeho významu pro moldavskou kulturu.

Návštěva Vinařství Cricova

Pokud plánujete návštěvu Moldavské republiky a máte zájem o víno, Vinařství Cricova by mělo být na vašem seznamu. Je to místo, kde se historie a tradice vinařství střetávají s moderním uměním výroby vína. Ochutnávka šumivých vín a prohlídka těchto ohromných sklepů vám zanechají nezapomenutelný zážitek.

Vinařství Cricova je jedním z pokladů moldavského vinařství a nyní je čas ho objevit a ochutnat jeho výjimečná vína. Budete ohromeni krásou a jedinečností tohoto místa, které propojuje tradici s moderností a nabízí vám náhled do světa výroby vína, který se nachází hluboko pod povrchem Moldavské republiky.

Navštívil nás velvyslanec z Arménie

Arménský velvyslanec v České republice, pan Ashot Hovakimian, navštívil 10. srpna 2023 naše Litoměřice. Během návštěvy se kromě setkání s vedením našeho města zastavil i u nás ve vinárně Noravank.

Mnohokrát děkujeme za tuto milou návštěvu, velmi si toho vážíme a těšíme se na budoucí spolupráci na společných projektech.

Doražte za námi na Festival ambasád

Doražte v sobotu 10. 6. na FESTIVAL AMBASÁD!

noravank-festival-ambasad

Noravank Wine zde bude hrdě zastupovat Moldavskou republiku. Přijďte a ochutnejte typická moldavská vína z naší nabídky!

festival-ambasad

Noravank a magazín Cesty za vínem

Přečtěte si náš krátký medailonek v nejnovějším vydání magazínu Cesty za vínem.

 

noravank-special-cesty-za-vinem

 

Odkaz naleznete ZDE. Součástí našeho článku je také kupón na degustační vzorek v naší vinárně. Neváhejte, stahujte a potom za námi doražte do malebných Litoměřic!

Vinařské Litoměřice 2023 - opět zlaté

Výstava Vinařská Litoměřice 2023 byla opět skvělou příležitostí pro mnoho vinařů, aby ukázali své nejlepší produkty a získali uznání za svou práci. Mezi vinaři, kteří se na této výstavě zúčastnili, byla i naše společnost Noravank Wine by Welltex, s.r.o, která se specializuje na dovoz vín z Arménie, Gruzie a Moldavie.

A jak se vinařskému domu Noravank Wine vedlo na výstavě? Bezprecedentně dobře! Společnost získala tři zlaté medaile za svá vína TAKAR ARENI 2020 z vinařství Armenia Wine, PLAI SAPERAVI - BASTARDO 2018 z vinařství Vinuri de Comrat a ROSÉ de PURCARI 2021 z vinařství Chateau Purcar. Další dvě stříbrné medaile za TAKAR KANGUN 2020 (Armenia Wine) a RARA NEAGRA de PURCARI 2021 (Chateau Purcari). Víno Takar ARENI 2020 bylo zároveň vyhlášeno nejlepší zahraničním červeným vínem výstavy. Tento skvělý výsledek je důkazem, že Noravank Wine je opravdu schopen nabídnout špičková vína, která jsou mezinárodně uznávaná.

Vína oceněná zlatou medailí nabízíme k zakoupení ve zvýhodněném setu jako součást naší snahy představit skvělá vína z tohoto regionu co nejvíce zákazníkům. 

V rámci výstavy měli návštěvníci našeho stánku možnost vyplnit kontaktní kartu a získat tak pravidelný přístup k novinkám v našem sortimentu a zároveň se zúčastnit slosování o 4 skvělé věcné ceny. Záznam losování můžete zhlédnout zde.

Vinařství Noravank Wine je známé svým širokým sortimentem vín, které nabízí jak ve vinotéce v Litoměřicích, tak i online prostřednictvím e-shopu. Pokud hledáte skvělá vína z Arménie, Gruzie nebo Moldavie, pak byste neměli váhat a vyzkoušet vinařský dům Noravank Wine. Kromě toho, že nabízí vynikající kvalitu vín, je tato společnost také proslulá svým profesionálním přístupem a skvělým zákaznickým servisem.

Vítězství na výstavě Vinařské Litoměřice 2023 je pro Noravank Wine dalším důkazem, že se jedná o významného hráče na trhu s vínem a že jeho výběr vína je skutečně mimořádný. Pokud tedy chcete ochutnat opravdu kvalitní víno, je Noravank Wine tím správným místem, kam se vydat.

Zachraňte víno!

Česká vláda hodlá v rámci konsolidace státního rozpočtu zavést spotřební daň na tichá vína. Navrhovaná výše daně 23,40 Kč na litr tichého vína může zásadním způsobem ohrozit podobu tuzemského vinařství, jak jej známe. Proto vás žádáme o podepsání petice, skrze níž se společně stavíme proti tomuto návrhu, který nemá v žádném jiném vinařském státě obdoby. Chcete zachránit víno v ČR? Připojte se k nám!

Petiční místo jsme zřídili v naší vinotéce. Stavte se na sklenku a podepište petici - anebo svůj podpis můžete na petici připsat i v elektronické podobě ZDE.

Arménie - kolébka vinařství

Zveme vás na procházku do oblasti na pomezí Evropy a Asie. Na Kavkaz. Nabídneme vám, v několika následujících příspěvcích, možnost poznat více místa, tradice, zvyky i novinky regionu odkud pochází naše vína, která dovážíme do České republiky.

Kavkaz je místem, kde se víno vyrábí již po tisíciletí. Hrozny se zde pěstují na úbočích hor a na slunných svazích v kvalitní půdě. Vinice jsou umístěny v nadmořských výškách 1.000 - 1.500 m n.m., které umožňují růst hroznů s intenzivní chutí a vůní.

Hrozny se zde pěstovaly a víno prokazatelně vyrábělo ještě před příchodem Řeků a Římanů. Vinice a vinohrady se zde rozkládají na rozsáhlých územích, a každý koutek regionu se může pochlubit vlastním specifickým typem vína.

V naší vinotéce máte možnost ochutnat nejlepší kavkazská vína, která jsou vyráběna z tradičních odrůd hroznů. Vína jsou skvělou volbou pro všechny, kdo hledají nejen vynikající chuť a vůni, ale také autenticitu a tradici. Pokud máte rádi vína s bohatou historií a chutí, Kavkaz je pro vás tou správnou volbou. 

Dnes spolu navštívíme Arménii.

1) Geografie a historický vývoj oblasti

2) Historie výroby vína

3) Vinařské oblasti

4) Odrůdy vinné révy

5) Tradiční výroba vína a dnes

1) Arménie je hornatá země v jižní části Kavkazu v Západní Asii. Nachází se mezi Tureckem na západě, Gruzií na severu, Ázerbájdžánem na východě a Íránem na jihu. Arménie má rozlohu 29 743 km² a zhruba 3 miliony obyvatel.

Historie Arménie sahá až do pravěku, ale záznamy o této oblasti se začaly psát až v době antického Řecka. V průběhu staletí byla Arménie vystavena invazím Perské říše, Makedonské říše a Římské říše. V roce 301 n.l. se Arménie stala prvním státním útvarem, který přijal křesťanství jako své oficiální náboženství. V průběhu následujících staletí byla Arménie součástí Byzantské říše, Peršské říše a Osmanské říše.

V roce 1918 se Arménie stala nezávislým státem, ale brzy poté, v roce 1922, byla obsazena Sovětským svazem. Bolestným obdobím novodobých dějin byla Arménská genocida. Systematická masová vražda Arménů, kteří žili v Osmanské říši v letech 1915 až 1923. Během této doby byly Arméni deportováni, mučeni a zabíjeni ze strany osmanských úřadů a vojáků. Odhaduje se, že během genocidy zemřelo více než 1,5 milionu Arménů. V roce 1991 se Arménie stala nezávislou zemí poté, co se Sovětský svaz rozpadl.

Bohužel v době divokého dělení Sovětského svazu došlo k eskalaci dlouhodobého národnostního konfliktu mezi Arménií a Ázerbájdžánem o území Náhorního Karabachu, což je etnicky arménská oblast v Ázerbájdžánu. V roce 1988, když se SSSR rozpadl, Náhorní Karabach, který byl součástí Ázerbájdžánské SSR, požadoval nezávislost a následně byla vyhlášena Náhornokarabašská republika.

Tento konflikt v letech 1991 až 1994 vedl k válečnému střetu mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami, přičemž Arménie podpořila separatisty v Náhorním Karabachu. V roce 1994 byla podepsána dohoda o příměří, která ukončila bojové operace, ale nevyřešila základní problém konfliktu.

Od té doby se konflikt občas zhoršil a v roce 2020 vypukly intenzivní boje mezi Arménií a Ázerbájdžánem. V říjnu 2020 byla uzavřen mírová dohoda, kterou se konflikt dočasně ukončil, přičemž oblast Náhorního Karabachu zůstává de facto pod kontrolou Arménie a zbylé oblasti byly vráceny Ázerbájdžánu. Konflikt však zůstává nevyřešen a stále je to citlivé téma v obou zemích, včetně opakujících se horkých fází konfliktu.

V současné době je Arménie demokratickou republikou s prezidentským systémem vlády.

2) Arménie má bohatou historii výroby vína, která se datuje až do doby před 6 000 lety. Archeologické nálezy ukazují, že v této oblasti byla kultivace hroznů a výroba vína prováděna v průběhu věků, a to i během vlády Peršanů, Řeků, Římanů, Byzantinců a Osmanské říše.

Jeskyně Areni-1 v Arménii v oblati Voyats Dzor je známá tím, že v ní byla objevena jedna z nejstarších dochovaných výrob na vína na světě. Podle archeologických výzkumů bylo toto místo používáno k výrobě vína již před více než 6000 lety. Byly zde nalezeny artefakty, jako jsou hliněné nádoby a stopy po hroznové šťávě, které svědčí o tom, že se zde vyrábělo víno pomocí tradičních metod, jako je lisování hroznů nohama a ukládání do hliněných nádob pro fermentaci. Tento objev podtrhuje význam Arménie jako kolébky vinařství a zároveň ukazuje, jak důležitou roli hrálo víno v kultuře a životě starověkých civilizací.

3) Vinohrady se nacházejí v horských oblastech Arménie, v nadmořských výškách až 1200 metrů nad mořem. Arménie je rozdělena do 5 hlavních vinařských oblastí:

 1. Ararat Valley - Nachází se v údolí řeky Araks, nedaleko od hlavního města Jerevanu. Toto údolí je největším a nejproduktivnějším vinařským regionem v Arménii. Zde se pěstuje většina arménských odrůd hroznů, včetně Karmraze, Areni a Voskehatu.
 2. Vayots Dzor - Nejvýznamnější oblast pro výrobu vína je Vayots Dzor, často nazývaná "království arménského vína". Je domovem nejstaršího vinného sklepa na světě - jeskyně Areni. Vinná reva roste v nadmořské výšce 1 000 až 1 800 metrů. Klima zde je suché. Léta jsou horká a zimy mrazivé, s teplotami klesajícími až na -30 ℃. V těchto drsných podmínkách přežívají pouze nejsilnější révy. Oblast je vyhlášená pěstováním variet odrůdy Areni.

 3. Tavush - Nachází se v severovýchodní části Arménie, na hranicích s Gruzií a Ázerbájdžánem. Tento region je známý pro své červené víno a pěstuje se zde odrůda hroznů Tavush.

 4. Armavir - Nachází se v západní části Arménie. Armavir je pravděpodobně nejteplejší. Letní teploty zde někdy dosahují až 40 ℃. Je to země brandy (též známé jako arménský koňak), ale z této oblasti pocházejí i některá kvalitní bílá vína. Révy rostou na vulkanických půdách v nadmořské výšce 900-1 100 metrů. Hlavními odrůdami jsou bílá Kangun a červená Haghtanak.

 5. Aragatsont - Nachází se na západě Arménie a zažila v posledních letech největší investice a rozvoj vinařství ze všech oblastí. V důsledku toho zde vzniklo několik nových moderních vinných sklepů. To a blízkost k Jerevanu činí Aragatsotn atraktivním cílem pro milovníky vína a vinařské turistiky. Vinice jsou vysázeny v nadmořské výšce 1 100-1 400 metrů. Velkou část půd zde tvoří sopečná láva. Hlavními odrůdami jsou bílá Kangun, a Voskkehat a červená Areni Noir.

   

4) Celkově jsou vinařské oblasti Arménie charakterizovány suchým kontinentálním klimatem, vysokou nadmořskou výškou a hornatým terénem. To dává arménským vínům unikátní chuťové vlastnosti a charakter.

Na oficiálním seznamu odrůd révy vinné je v Arménii zapsáno 27 odrůd a níže uvádíme ty nejznámější. Genetická pestrost odrůd vinné révy v této oblasti je však mnohem širší, neboť dlouhá historie a fakt, že v oblasti Kavkazu nedošlo k invazi Phyloxery umožnilo zachování mnoha jedinečných odrůd a jejich variet. Všechny tyto "zapomenuté" odrůdy jsou v posledních desetiletích předmětem studia nejen milovníků vína, ale i široké vědecké obce.

 • Areni Noir - červená odrůda, která je považována za nejvýznamnější a nejstarší arménskou odrůdu. Vyrábí se z ní hladká, elegantní vína. Často se jí přezdívá arménský Pinot Noir.
 • Kangun - bílá odrůda, která je hojně vysazována v Armaviru vyniká okouzlující vůní a chutí ovoce a květin
 • Voskehat - bílá odrůda, která se pěstuje především v oblasti Aragatsotn. Pokud je Areni králem arménských hroznů, Voshehat je rozhodně královnou. Tato bílá odrůda vytváří ohromující vína s plným tělem se smetanovou texturou a řadou ovocných a cukrářských chutí 
 • Kakhet - nově Milah, červená odrůda zodpovědná za strukturu a chuť v mnohých cuveé, používá se též při výrobě sladkých fortifikovaných vín
 • Kakhet - červená odrůda, která se pěstuje především v oblasti Ararat. Hakhtanak má obrovský potenciál stárnutí. Vína vykazují vyzrálé třísloviny, robustní strukturu a bohatou chuť ostružin, černého rybízu a švestek.

 Areni Noir 

Voskehat  

Pohled na Velký a Malý Ararat z vinařství Armenia Wine

 

V Arménii dochází v posledních letech k bouřlivému rozmachu vinařství. V dobách Sovětského Svazu byla většina produkce podřízena myšlence dosažení co nejvyšších výnosů a většina hroznů byla využita na výrobu brandy. S návratem demokracie, soukromého vlastnictví a příchodem rodáků i zdrojů z celosvětové arménské diaspory dochází k masivní výsadbě nových vinohradů. Využívání tradičních autochtonních odrůd, vybavení vinařství nejmodernějším vybavením, ale i k návratu tradičních způsobů výroby vína.

Tisíciletá metoda výroby v Karas je jedinečnou arménskou tradicí a charakteristickou značkou arménského vína. Tyto velké hliněné amfory se používají ke kvašení a zrání vín po několik tisíciletí. Tato metoda se během 20. století téměř ztratila. Naštěstí si v polovině roku 2000 několik vinařů uvědomilo, že metoda karas je součástí jedinečné identity arménských vín. Výsledkem je, že dnes stále více vinařství experimentuje s touto metodou.

Tradičně jsou asi dvě třetiny karas zakopány pod zemí, zatímco jedna třetina je ponechána nad povrchem, což vytváří přirozenou regulaci teploty. 

Namleté hrozny se nechají fermentovat v karasech. Karasy jsou obvykle velké a objemné, a jsou vyrobeny z místní hlíny s vysokým obsahem minerálů. Po fermentaci se karasy uzavřou a víno se nechá zrát několik měsíců až několik let, až se dosáhne požadovaného stupně zralosti. Během této doby se víno často podrobí spontánnímu malolaktickému kvašení, který přidává jemnost a harmonii chuťových vlastností. Podle rozhodnutí vinaře a záměru výsledné chuti se víno po určité době po ukončení fermentace (měsíce až rok) přečerpá a může dále zrát v Karasu, dubovém sudu, nebo nerezovém tanku. Někteří vinaři vina před lahvováním ani nepodrobují filtraci a tím dosahují maximálně autenticity vína s minimem zásahů. 

Metoda výroby vína v karasech se stala populární v posledních letech díky rostoucímu zájmu o přírodní a biodynamické víno, které neobsahuje žádné přidané chemické látky. Víno vyrobené touto metodou má charakteristickou chuť a aroma a často má jemnou tříslovinku a výrazný minerální základ.

Bonusová knížka města Litoměřice

Jsme součástí Bonusové knížky Litoměřic! 

Pro návštěvníky města, ale i všechny domácí, je určena skvělá Bonusová knížka, která Vám otevře možnost čerpání spousty slev a bonusů na zážitky v Litoměřicích. Navštivte nás a vychutnejte si svou bonusovou nabídku také v Noravanku.

Obrázek článku

Více informací na www.litomerice.cz/bonusova-knizka

Navštivte nás na Wine Prague 2023

Ve dnech 16. a 17. května 2023 nás můžete navštívit na mezinárodním veletrhu vína pro profesionály a odbornou veřejnost Wine Prague 2023! Více informací naleznete na wineprague.com 

Banner_591x127_navstivte_2023

Březen - Dopravné zdarma nad 500 Kč

Máme pro vás speciální akci na měsíc březen. Suchý únor je za námi, tak pojďme doplnit domácí vinotéky. A aby bylo vybírání příjemnější hradíme dopravu všech objednávek nad 500 Kč my. Doprava specializovanou službou Messenger Wine - šetrně, na uvedenou adresu. S ruční překládkou. Co víc si přát? 

Zvýhodněná nabídka pro ČSOB, klienty i zaměstnance

Dobrý den,

přinášíme Vám exkluzivní nabídku pro zaměstnance a klienty ČSOB, a.s.

Klienti skupiny ČSOB, a.s., kteří používají platební kartu této instituce a zároveň jsou registrování v programu Svět odměn mohou čerpat slevu na nákup na www.noravank.cz.

Nabídka je připravena i pro všechny zaměstnance ČSOB, kteří v rámci svého programu zaměstnaneckých benefitů, mohou čerpat zajímavou slevu na nákupy u nás. 

Zveme Vás k výhodnému nákupu našich vín. Udělejte radost sobě a svým blízkým. 

Vinobraní - jedeme za vámi

Vinobraní - nejkrásnější oslavy všech milovníků vína!

 

A je to tůůůůůů. Tak jako každý rok i letos patří babí léto vinobraním a Noravank vyráží za Vámi. Moc se těšíme na skvělou atmosféru, koncerty a dobrou náladu kterou společně zažijeme. Vinobrání je pro nás o spoustě plánování, opakovaném nakládání a vykládání zásob a inventáře. Doplňování vína, ledu a skleniček. Ale hlavně o lidech a společných zážitcích. O rychlém představení našich vín i o dlouhých dialozích o našich výpravách za nimi. 
Vinobraní je prostě o setkávání. Pojďte se s námi potkat. Těšíme se na vás ně těchto místech:

27.8.2022, sobota - Multikulturní festival Barevná devítka. V parku Podviní, Praha - Vysočany, od 12:00 do 22:00 - bohatý multikulti program, spousta krajových dobrot a vína.

 2.9.2022, pátek - 12. slavnosti vína a burčáku v Ústí nad Labem. Od 10:00 do 21:00 na Lidickém náměstí. 

9.-10.9.2022, pátek - sobota - Vinohradské vinobraní na náměstí Jiřího z Poděbrad, Praha - Vinohrady, pátek 14:00 - 21:00, sobot 10:00 - 21:00. Toto je naše srdeční záležitost. Na tomto místě jsem byli na vinobraní vůbec poprvé a od té doby to tam máme moc rádi.

10.9.2022, sobota - Roudnické vinobraní 2022, Roudnice nad Labem v zámeckém areálu, od 10:30 do 24:00. Program plný hudebních pecek a k tomu výstava automobilových veteránů.

16.-18.9.2022, pátek, sobota, neděle - 83. ročník Mělnického vinobraní, Mělník - Mírové náměstí a přilehlé okolí, pátek 14:00 - 24:00, sobota 10:00-24:00, neděle 10:00-17:00. Toto je vinobraní, které má zcela neoddiskutovatelnou tradici. Pokud máte jenom trochu času, tak sem určitě vyrazte. 

17.9.2022, sobota - Litoměřické vinobraní, Litoměřice - 7 hudebních a divadelních scén po celém městě. Náš stánek na Mírovém náměstí a samozřejmě otevřená vinotéka v Mostecké ulici. Těšíme se na domácí i hosty.

24.9.2022, sobota - Svatováclavské vinobraní, Kadaň - tečka za letošním putováním po oslavách vinobraní nás čeká v klášterní zahradě v Kadani.

Sedm krásných akcí pro milovníky vína, hudby a divadla. Krásné oslavy na počest práce vinařů a jejich lásky k vínu. Těšíme se na vás na některé akci. Hledejte náš stánek ve kterém vám k ochutnání přivezeme vína z kolébky vinařství Arméni, Gruzie a velmi pokrokové Moldávie. 

vinobraní

 

 

 

 

Jak jsme bojovali o Purcari

Bylo, nebylo...

Za devatero horami, a devatero řekami. Po ujetí více než 1800 km jsme v roce 2015 poprvé dorazili spolu s výpravou Okresní hospodářské komory  Ústí nad Labem do vesnice Purcari, ležící na hranicích Moldávie a Ukrajiny. Tenkrát jsme poprvé ochutnali vína z produkce vinařství a musím říct, že zaujala a pár lahví se s námi vezlo i domů.

Další návštěva se nám podařila v roce 2017, kdy jsme již cíleně zajeli do této oblasti Moldávie, užili jsme si krásnou ochutnávku a nakoupili zas něco málo domů. Tenkrát jsme již začali s přemlouváním přátel a známých, aby začali vína z této oblasti dovážet k nám do Čech, protože, cesta za nimi do Moldávie je poněkud nepraktická, dlouhá a úmorná a tato vína se v Čechách nedala v té době nikde koupit. No nepodařilo se, nikoho jsme nepřemluvili.

V roce 2019 už ale začal boj o tento poklad. V tomto roce jsme se rozhodli, že ke všem našim činnostem přidáme i dovoz vín z Moldávie a vybudujeme v Litoměřicích důstojné místo pro jejich prezentaci. V březnu 2019 jsme odfrčeli na výstavu Prowein v Düsseldorfu a jednali mimo jiné i se zástupci Chateau Purcari a představili jsme jim náš zájem stát se jejich oficiálním distributorem v České republice. Noooo  hezky si nás vyslechli, popřáli nám mnoho úspěchu v businessu a řekli, že se s námi rádi někdy potkají a pohovoří o možné spolupráci.   Aháá  oni z toho nejsou asi tak nadšení jako my?

No nevadí, v červnu jsme se jim do zámku vypravili znovu. Výprava plná optimismu, dalo by se říct, zalitá sluncem a vůni květin. V překladu - posledních několik kilometrů si nás navigace navedla polní cestou přes slunečnicové pole. Říkali jsme si, to prostě musí vyjít, když je začátek poněkud komplikovaný. Nacpali jsme se k nim ve třech. Martin, Richard a naše nová posila Ivanka. Krásna prohlídka zámku, vinic, výrobních prostorů, starého křížového sklepu, nových sklepů a profesionální, degustace následovaná příjemnou večeří v Chateau. Všechno vypadalo slibně. Naše hostitelka Nataila Vangheli - exportní manažerka pro západní trhy - se nám intenzivně věnovala. Popisovala, odpovídala na naše otázky, hodně se ptala sama. Pocit jako u zkoušky. A také to zkouška byla - známka? Nedostatečný. Hodně štěstí, ať se Vám daří a těšíme se na setkání zas někdy příště. Víte jsme starý dům, vybíráme si své spolupracovníky a vy zatím v tomto oboru pouze začínáte. 

No tak jo, tak my tedy začneme bez Chateau Purcari. V září 2019 jsme otevřeli vinotéku a začali s velko i maloobchodem s víny z Arménie, Gruzie a Moldávie. 

Jak si všichni pamatujeme rok 2019 byl skvělý. Všechno fungovalo. Česká republika na vrcholu ekonomického cyklu. Narodil se nám Adam. Prostě samé radosti. No a v březnu 2020 přišel Covid a první Lock down, pak druhý, třetí -- n-tý. A bylo jaro 2022, svět se rozhodl, že Covid už řešit nebudeme, za to se začalo řešit kdo má většího .... - Začala válka na Ukrajině. 

Z našeho pohledu ale bylo důležité, že po 3 letech se znovu chystala výstava Prowein v Düsseldorfu a my jsme tam nemohli chybět. Měli jsem za sebou již přes 2 roky prodeje vína, byli jsme schopni ukázat čísla a stále jsme měli chuť na Purcari. Domluvili jsme si termín návštěvy a vyrazili směr dočasná Mekka vinařského světa

Natalia na nás čekala. Zase se hodně ptala. Sama toho moc neříkala - jo a ochutnali jsme jeden vzorek vína :-). Byli jsme z toho trochu tumpachoví. Po hodině povídání rozhod s tím, že to celé promyslí, probere se šéfem a uvidíme.   Tak sakra, kde je moje kouzlo osobnosti? Výstavu jsme si užili, ale co se týká Purcari, tak tam jsme si ničím jistí nebyli.

Vrátili jsme se domů a za týden telefonát. Volal velvyslanec Moldávie v ČR. Náhoda? Jeho excelence nám sdělila, že si všimli, že dovážíme do ČR vína z Moldávie, že je tu i prodáváme a že když máme takový hezký společný zájem, že by se rád přijel podívat. Vaše excelence vítejte v královských Litoměřicích, centru Nejsevernější vinařské oblasti v ČR. Příjemné povídání. Čas utekl rychle, udělali jsme si společnou fotku a slíbili jsme si, že zůstaneme v kontaktu. Purcari dál mlčí.

Po měsíci jsem to nevydržel a volám Natálii. Je tajemná, ale veselá. A pak přišel e-mail. Schvalujeme Vás pro naše zastoupení v České republice. HURRRRRÁÁÁÁÁ.

Dočetli jste to až sem? Dík. Máte výdrž. Tak se koukněte třebas i na přehled vín Chateau Purcari, která nabízíme. Pokud budete chtít objednejte si na ochutnání. Uděláte nám radost a my se budeme moct pochlubit Natalii, jak nám ten prodej jde. Nezapomeňte při tom využít slevový kód NORAVANK100. Odečteme Vám 100 Kč z ceny objednávky.

A jestli se chcete kouknout na nějaké fotky z našeho boje o Purcari - tak tady.

 

 

 

Představujeme Domeniile Davidescu

Stejně jako kořeny mohutného dubu vrůstají hluboko do země aby vytvořily pevné spojení s místem, tak i rodina Davidescu zasvětila celé generace své vášni pro vinařství a vytvořila ta nejlepší vína s osobitým charakterem.

Domeniile Davidescu - mistrovské dílo, inspirované tradicí!

Láska k nejlepším moldavských vínům a půdě začala u Ilie Davidesca, na kterého dodnes vzpomínají jeho potomci jako na dědečka Eliáše. Byl to poctivý řemeslný vinař a včelař a i dnes po mnoha letech, zůstává dědeček Eliáš v paměti místních obyvatel z Chiselia Mare, jako činorodý, horlivý, neúnavný a přátelský kamarád. 

Ve své práci byl podporován manželkou Parascovií, učitelkou na místní základní škole. Společně pracovali pro blaho své rodiny a starali se o 18 hektarů vinné révy a jejich odkaž žije dodnes. Původní vinice jsou stále součástí nového vinařství, stejně jako sklep, kde dědeček Eliáš vyráběl svá vína.

Toto mistrovství převzal syn Vladimir Davidescu a vnoučata Adrian a Elena, kteří s plným nasazením a vytrvalostí pokračují v díle svého dědečka. Vytvářejí bezvadná vína. Nejlepší moldavská vína, která připomínají slávu předků a sladkost medu v každé kapce. 

Vinice

Vína pocházejí z oblasti Valul lui Traian, Trajánův val,  - regionu s chráněným zeměpisným označením původu, který se nachází v jižní části Moldavska. Konkrétně na svazích v okolí řeky Prut, mikroklimatické oblasti Alexandru Ioan Cuza.

Podnebí oblasti je mírné, kontinentální, s vlivy z Černého moře. Půdy jsou z větší části zařazeny do III. pedoklimatické zóny s nedostatečnou vlhkostí. Roční srážky se pohybují od 450 do 550 mm a je zde 310-320 slunečních dní za rok. Teplé teploty jsou vyváženy černomořskými vánky a chladivým efektem lesů Tigheciului. Region má členitý charakter s hlubokými říčními údolími a svahy různé strmosti. Nadmořská výška se pohybuje od 5 do 311 mnm. Půdy jsou převážně velmi černé černozemě (Mollisols) vulkanického původu.

 Výroba vína

Ručně sbírané hrozny do malých přepravek jsou předávány k manuálnímu třídění a i následně velmi jemně zpracovávány. Pneumatické lisy, řízené kvašení, klasické vinařské postupy s důrazem na inovace. Nezastupitelnou roli při zdokonalování chuťové kvality vín hraje zrání v dubových sudech. V Domeniile Davidescu vybrali francouzské dubové sudy Seguin Moreau, Frenesit, Mercier a Tonnelerie Nadalie, které dodávají vínům sametové třísloviny a výrazné aroma. Při stáčení na plně automatické stáčecí lince italské společnosti Bertolaso je používána dusíková atmosféra k vyloučení oxidace ve skle. Mistrovské moderní dílo inspirované tradicí.

 Naše nabídka

Z nabídky vinařství Domeniile Davidescu jsme pro začátek vybrali 3 skvělé zástupce oceněné zlatou medailí na prestižních jarních výstavách v letošním roce.

Bílé víno reprezentuje cuveé - Viorica & Pinot Grigio 2021, Berlin Wine Trophy 2022 GOLD Medal

Rosé - Sorginte Merlot 2021, Berlin Wine Trophy 2022 GOLD Medal 

Červené cuveé - Rara Neagra & Saperavi 2019. Mondus vini 2022 GOLD Medal

Cricova: Umění moldavského sektu

Protože víme, že se spokojíte jen s tím nejlepším, servírujeme vám exkluzivní šumivá vína ze srdce východoevropské Moldávie. Slyšeli jste o sektech Cricova?

Proč šumivé víno Cricova?

Vinné sklepy Cricova jsou naprosto unikátním místem v srdci Moldavské republiky. Jednotlivé historické souvislosti a kulturní dědictví dělají z tohoto vinařství bez okolků krále moldavského vína. Toto výjimečné vinařství produkuje ročně miliony lahví tichého i šumivého vína a právem se stalo i objektem kulturního dědictví Moldávie.

Unikátem zdejší produkce je šumivé červené víno vyráběné klasickou metodou druhotného kvašení v lahvi během svého několikaletého skladování. Dominantou vinařství Cricova je světové prvenství ve velikosti podzemních sklepů na šumivá vína. Tyto impozantní sklepy mají délku více než 120 kilometrů!

Když bublinky, tak Cricova z vinotéky Noravank!

Na přiťuknutí stojí dozajista Grand Vintage 2012, sekt vyrobený z hroznu Rulandy modré za použití tradiční francouzské metody druhotného kvašení v lahvi. Zrání na lahvi trvající 5 let dává vyniknout jemnému perlení a delikátní chuti s tóny jablek, hrušek a broskví. Dalším výjimečným kouskem je Alb de Onitcani, jemné šumivé víno s bouřlivým perlením, které se vyrábí z novošlechtěné moldavské odrůdy. Tento sekt má příjemnou zlatavou barvu, ve vůni lze cítit lipový květ a čerstvě posekaná tráva. V dochuti tohoto sektu pocítíte mírně ovocné tóny s jemnými květinovými akcenty. Alb de Onitcani působí svěžím, lehkým a přitažlivým dojmem. Přesně tak, jak by to u sektu mělo být. Na zdraví!

Jak si nejlépe vychutnat sekt Cricova?

Sekty z vinných sklepů Cricova se hodí pro výjimečné okamžiky. Takže vlastně pro každý úspěšný den. Otevřete si svůj moldavský sekt při víkendovém posezení s přáteli, na pracovním večírku, jako přípitek během svatby anebo navštivte naší vinárnu Noravank v srdci vinařských Litoměřic. Šumivá vína Cricova oceníte nejen jako intimní aperitiv při romantické večeři se svou drahou polovičkou, ale i v rámci společenských večírků a firemních oslav. Prémiové bílé a červené sekty Cricova, nebo jejich kultivovaná cuvée, udávají neomezené možnosti ve využití tohoto autentického zahraničního šumivého vína.

Elegantně i odvážně! Vychutnejte si moldavské sekty Cricova, které nejsou úplně obvyklé, ale jsou rozhodně zajímavé.
Těšíme se na setkání, váš Noravank - Vína plná slunce

Navštívili jsme Prowein 2022

Ve dnech 15. - 17. 5.2022 jsme navštívili největší oborový veletrh vína Prowein 2022 v německém Dusseldorfu 

PROWEIN 2022

Letošní ročník výstavy byl netrpělivě očekáván po tří leté přestávce způsobené pandemií Covid 19 a všichni vystavovatelé i návštěvníci do poslední chvíle doufali, že se konečně znovu uskuteční. I z tohoto důvodu se tradiční březnový termín posunul až na polovinu května, vyplatilo se a výstava se mohla uskutečnit.

Letošního ročníku se zúčastnilo:

5.700 vystavovatelů ze 62 zemí, 

a více než 38.000 profesních návštěvníků z 145 krajin, reprezentujících importéry, velkoobchodníky, hoteliéry, restauratéry a specializované prodejce vín.

Výstava se uskutečnila ve 13 výstavních halách s celkovou plochou více než 163.000 m2.

Počet profesních návštěvníků výstavy však byl o více než polovinu  nižší, což však pro nás bylo značnou výhodou a mohli jsme si dopřát výstavu bez tlačení v davu a užít si degustace a rozhovory s našimi vinaři ve větším klidu a příjemné atmosféře, jak dokládají i přiložené fotografie. 

Ochutnali jsme mnoho skvělých vín a již se moc těšíme, až je představíme i Vám.

 Bavte se a vychutnávejte, váš Noravank - vína plná slunce.

Přivítejte jaro růžovými víny!

Čím lépe uvítat tyto jarní slunné dny, než osvěžujícím a vůní neodolatelným růžovým vínem? Zabředněte společně s námi do tajů růžových vín a zjistěte, jaká Rosé pro vás máme nachystána. Jdeme na ně!

Jak se vyrábí růžové víno?

Růžová vína jsou v posledních letech zcela jasným trendem v celoroční konzumaci. Jedná se o skvěle pitelné, barvou atraktivní a svěží chutí vinný grál mezi vinaři v Čechách i v zahraničí. I přesto, že jeho výroba má ve světě své specifické postupy a vyrobit slušné růžové víno není vůbec jednoduché, lze postup výroby popsat zcela jednoduše. Základem každého vína jsou hrozny a u výroby růžového vína se používají ty z modrých odrůd. Výroba pak probíhá podobně jako u červených vín, jen macerace neboli kvašení trvá kratší dobu, řádově několik hodin. Ne nadarmo se ve vinařském světě říká, že růžové víno se narodí jako červené, ale dospívá už jako víno bílé.

Noravank: V kurzu je růžová

Naše vinotéka Noravank vám nabízí zahraniční růžová vína z úrodných oblastí Arménie, Gruzie a Moldávie. Všechna naše Rosé si nepochybně najdou místo ve vašem srdci. Ať už to bude arménské cuvée pro svou zářivě růžovou barvu a vůni tropického ovoce, anebo gruzínské růžové Saperavi, jehož aroma malin a třešní se dokonale pojí s jeho příjemnou tříslovinou. Třetím v naší rodině růžových vín je oblíbený moldavský růžový Cabernet Sauvignon s výraznými tóny jahod a grapefruitů, které vás lehkou chutí vtáhnou do té pravé atmosféry Moldávie.

Růžová cesta ke gastronomickému orgasmu

Růžová vína se v očích someliérů stala jedinečnou kategorií, proto ke každé odrůdě, vzhledem k celkové cukernatosti růžového vína, přistupují zcela specificky. K arménské růžové směsi Areni a Kakhet můžeme doporučit lehké předkrmy nebo ovocné saláty. K příjemné tříslovině gruzínského růžového Saperavi je ideálním partnerem jakékoliv tropické ovoce či dezerty. Zbytková sladkost moldavského růžového Cabernetu přiřazuje k tomuto vínu jako ideální pár grilované ryby, anebo mořské plody.

Své růžové víno si můžete zakoupit na e-shopu, anebo navštivte naši vinárnu v centru Litoměřic. A co teprve naše šumivá růžová vína? Bouřlivý Souvage nebo zcela výjimečný Arménský Charmat Takar Extra brut z hroznů Areni. Poznejte je blíže, přečtěte si o nich více u nás na webu, přijďte si o nich popovídat s námi ve vinotéce, nebo si je objednejte domů ke svému jarnímu stolu.