Charmat

Ve zkratce: 

1) Vyrobíš normální víno, 2) Přisladíš a přidáš kvasinky a necháš znovu vykvasit v tlakové nádobě, 3) Přefiltruješ a pod tlakem stočíš do lahví, kam přitom přidáš trochu cukru, protože kvasinky ti předtím všechen snědly. 

Je to rychlé, efektivní a výsledkem je příjemně, jemně perlivé víno s výrazným ovocitým aroma. No a dál trochu podrobněji. 

Co je metoda Charmat?

Metoda Charmat je postup výroby šumivého vína, který zachycuje bubliny ve víně pomocí karbonizace ve velkých ocelových nádržích. Tato technika je také nazývána metodo Italiano, metoda Marinotti, tanková metoda nebo cuve close (uzavřená nádrž).

Historie metody Charmat

Šumivé víno je relativně nedávným vynálezem v historii vína jako nápoje. Teprve v posledních 500 letech byli vinaři schopni záměrně zachytit bublinky ve svém víně. Rustikální metoda ancestrale a pozdější metoda champenoise nebo metoda traditionnelle (tradiční nebo šampaňská metoda) zahrnují fermentaci v jednotlivých lahvích, ve kterých víno karbonizuje - získává podíl vázaného CO2.

Vinařský objev, který byl později známý jako metoda Charmat, byl vynalezen a patentován v roce 1895 italským vinařem jménem Federico Martinotti, který pocházel z Asti. V roce 1907 Francouz Eugène Charmat provedl některé vylepšení procesu a patentoval ho pod svým jménem. V Itálii je tento proces někdy nazýván Martinottiho metodou po svém původním vynálezci. Tato nová technika výroby vína umožnila masovou produkci šumivého vína za nižší ceny než jakýmkoli předchozím způsobem.

Jaký je proces metody Charmat?

Metoda Charmat začíná, podobně jako tradiční metoda, vytvořením nekarbonizovaného základního vína. Toto víno je smícháno s určitým množstvím cukru a kvasinek (společně nazývaných liqueur de tirage) a poté umístěno do velké nerezové ocelové tlakové nádrže - autoklávu. Kvasinky a cukr způsobují druhou fermentaci v uzavřené nádrži, která je udržována pod tlakem, aby se oxid uhličitý z fermentace vázal do vína.

Druhá fermentace trvá jeden až šest týdnů, po níž je možné šumivé víno ihned filtrovat a stlačit do lahví. Při stlačení se přidává dávka expedičního likéru, obvykle na úroveň brut (6–12 gramů cukru na litr).

Jaké jsou účinky metody Charmat?

Protože šumivá vína vyrobená metodou Charmat jsou stlačena do lahví přímo po druhé fermentaci a neprobíhá zde další stárnutí, má tato vína čerstvý ovocný charakter. Tato vlastnost činí metodu Charmat ideální pro vína vyrobená z aromatických odrůd hroznů, jako jsou muškát, ryzlink, nebo feteasca alba. Tato technika také pomáhá udržet aroma hroznů lépe než tradiční metoda, která přináší více oříškových a toastových chutí z doby zrání na kalech (mrtvé kvasinky z fermentace).

Vína karbonizovaná metodou Charmat mají tlak dvou až čtyř atmosfér, což znamená, že mají jemnější bublinky než vína vyrobená tradiční metodou (která mají tlak pěti až sedmi atmosfér). Vína metodou Charmat jsou filtrována, takže v lahvích není žádný sediment a vína jsou krystalicky čistá.

Jaké druhy vín jsou vyráběny metodou Charmat?

Metoda Charmat se používá při výrobě cenově dostupného Prosecca, Lambrusca a Asti Spumante v Itálii. Německá sektová vína a mnoho šumivých vín z USA. V čechách 

Jaké jsou rozdíly mezi metodou Charmat a metodou méthode champenoise?

Proces: Metoda Charmat používá druhou fermentaci ve velké nerezové ocelové nádrži k zachycení CO2 ve víně. V metodě Champenoise probíhá druhá fermentace v jednotlivých lahvích, ve kterých jsou vína prodávána.

Karbonizace: Metoda Champenoise produkuje nejsilnější karbonizaci. Vína metodou Charmat mají jemnější karbonizaci, která rychleji vyprchá.

Sladkost: Vína metodou Charmat mají tendenci být sladší než vína vyrobená metodou Champenoise. Jedná se o stylistické volby vinařů spíše než o jakoukoli vnitřní odlišnost v metodách výroby.

Použité odrůdy hroznů: Šumivá vína vyrobená metodou Champenoise jsou pravděpodobnější, že budou vyrobená z odrůd pinot noir a chardonnay. Šumivá vína metodou Charmat jsou často vyrobená z aromatických odrůd, jako jsou glera, riesling, feteasca, moscato a lambrusco.

Cena: Vína metodou Charmat jsou levnější na výrobu než vína metodou Champenoise, protože metoda Charmat vyžaduje měně pracovních úkonů a je rychlejší.