Jak jsme bojovali o Purcari

Bylo, nebylo...

Za devatero horami, a devatero řekami. Po ujetí více než 1800 km jsme v roce 2015 poprvé dorazili spolu s výpravou Okresní hospodářské komory  Ústí nad Labem do vesnice Purcari, ležící na hranicích Moldávie a Ukrajiny. Tenkrát jsme poprvé ochutnali vína z produkce vinařství a musím říct, že zaujala a pár lahví se s námi vezlo i domů.

Další návštěva se nám podařila v roce 2017, kdy jsme již cíleně zajeli do této oblasti Moldávie, užili jsme si krásnou ochutnávku a nakoupili zas něco málo domů. Tenkrát jsme již začali s přemlouváním přátel a známých, aby začali vína z této oblasti dovážet k nám do Čech, protože, cesta za nimi do Moldávie je poněkud nepraktická, dlouhá a úmorná a tato vína se v Čechách nedala v té době nikde koupit. No nepodařilo se, nikoho jsme nepřemluvili.

V roce 2019 už ale začal boj o tento poklad. V tomto roce jsme se rozhodli, že ke všem našim činnostem přidáme i dovoz vín z Moldávie a vybudujeme v Litoměřicích důstojné místo pro jejich prezentaci. V březnu 2019 jsme odfrčeli na výstavu Prowein v Düsseldorfu a jednali mimo jiné i se zástupci Chateau Purcari a představili jsme jim náš zájem stát se jejich oficiálním distributorem v České republice. Noooo  hezky si nás vyslechli, popřáli nám mnoho úspěchu v businessu a řekli, že se s námi rádi někdy potkají a pohovoří o možné spolupráci.   Aháá  oni z toho nejsou asi tak nadšení jako my?

No nevadí, v červnu jsme se jim do zámku vypravili znovu. Výprava plná optimismu, dalo by se říct, zalitá sluncem a vůni květin. V překladu - posledních několik kilometrů si nás navigace navedla polní cestou přes slunečnicové pole. Říkali jsme si, to prostě musí vyjít, když je začátek poněkud komplikovaný. Nacpali jsme se k nim ve třech. Martin, Richard a naše nová posila Ivanka. Krásna prohlídka zámku, vinic, výrobních prostorů, starého křížového sklepu, nových sklepů a profesionální, degustace následovaná příjemnou večeří v Chateau. Všechno vypadalo slibně. Naše hostitelka Nataila Vangheli - exportní manažerka pro západní trhy - se nám intenzivně věnovala. Popisovala, odpovídala na naše otázky, hodně se ptala sama. Pocit jako u zkoušky. A také to zkouška byla - známka? Nedostatečný. Hodně štěstí, ať se Vám daří a těšíme se na setkání zas někdy příště. Víte jsme starý dům, vybíráme si své spolupracovníky a vy zatím v tomto oboru pouze začínáte. 

No tak jo, tak my tedy začneme bez Chateau Purcari. V září 2019 jsme otevřeli vinotéku a začali s velko i maloobchodem s víny z Arménie, Gruzie a Moldávie. 

Jak si všichni pamatujeme rok 2019 byl skvělý. Všechno fungovalo. Česká republika na vrcholu ekonomického cyklu. Narodil se nám Adam. Prostě samé radosti. No a v březnu 2020 přišel Covid a první Lock down, pak druhý, třetí -- n-tý. A bylo jaro 2022, svět se rozhodl, že Covid už řešit nebudeme, za to se začalo řešit kdo má většího .... - Začala válka na Ukrajině. 

Z našeho pohledu ale bylo důležité, že po 3 letech se znovu chystala výstava Prowein v Düsseldorfu a my jsme tam nemohli chybět. Měli jsem za sebou již přes 2 roky prodeje vína, byli jsme schopni ukázat čísla a stále jsme měli chuť na Purcari. Domluvili jsme si termín návštěvy a vyrazili směr dočasná Mekka vinařského světa

Natalia na nás čekala. Zase se hodně ptala. Sama toho moc neříkala - jo a ochutnali jsme jeden vzorek vína :-). Byli jsme z toho trochu tumpachoví. Po hodině povídání rozhod s tím, že to celé promyslí, probere se šéfem a uvidíme.   Tak sakra, kde je moje kouzlo osobnosti? Výstavu jsme si užili, ale co se týká Purcari, tak tam jsme si ničím jistí nebyli.

Vrátili jsme se domů a za týden telefonát. Volal velvyslanec Moldávie v ČR. Náhoda? Jeho excelence nám sdělila, že si všimli, že dovážíme do ČR vína z Moldávie, že je tu i prodáváme a že když máme takový hezký společný zájem, že by se rád přijel podívat. Vaše excelence vítejte v královských Litoměřicích, centru Nejsevernější vinařské oblasti v ČR. Příjemné povídání. Čas utekl rychle, udělali jsme si společnou fotku a slíbili jsme si, že zůstaneme v kontaktu. Purcari dál mlčí.

Po měsíci jsem to nevydržel a volám Natálii. Je tajemná, ale veselá. A pak přišel e-mail. Schvalujeme Vás pro naše zastoupení v České republice. HURRRRRÁÁÁÁÁ.

Dočetli jste to až sem? Dík. Máte výdrž. Tak se koukněte třebas i na přehled vín Chateau Purcari, která nabízíme. Pokud budete chtít objednejte si na ochutnání. Uděláte nám radost a my se budeme moct pochlubit Natalii, jak nám ten prodej jde. Nezapomeňte při tom využít slevový kód NORAVANK100. Odečteme Vám 100 Kč z ceny objednávky.

A jestli se chcete kouknout na nějaké fotky z našeho boje o Purcari - tak tady.